www.fizjoterapia.com Kinezyterapia PRZYKURCZ DUPUYTRENA

PRZYKURCZ DUPUYTRENA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

PRZYKURCZ DUPUYTRENA

Jest to inaczej przykurcz rozścięgna ręki. Powstaje bez uchwytnej przyczyny powodując w następstwie zwłóknienie rozścięgna dłoniowego ręki. Często występuje jednostronnie

w prawej ręce u praworęcznych, lewej u leworęcznych. Zwiększa się także ryzyko zachorowania u osób pracujących narzędziami wibrującymi- mikrourazy. Jest to również schorzenie przekazywane dziedzicznie. Istnieje też wiele innych teorii na powstawanie tej choroby. Zmiany dotyczą zwykle czwartego i piątego palca. Rzadziej trzeciego prawej dłoni. Nie leczony prowadzi do znacznego upośledzenia funkcji w skutek narastania przykurczu i zbliznowacenia torebek stawowych a nawet wtórnego zesztywnienia stawów śródręczno paliczkowych.

 

 

LECZENIE:

  • Masaże
  • Ultradźwięki
  • Hydrokortyzonowa jonoforeza
  • Schorzenie musi być leczone operacyjnie możliwie jak najwcześniej, aby nie doszło do przykurczy utrwalonych. Po operacji zakłada się opatrunek uciskowy. Po tym okresie rozpoczyna się ćwiczenia zginania palców, prostowania. Terapia zajęciowa.
  • Ćwiczenia bierne

----------------------------------------------------------

* www.fizj.pl / fizjoterapia.com ten ma charakter informacyjny! Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji.

Komentarze 

 
#1 Wiera 2013-02-28 10:44
Ja jestem praworęczna, a mam przykurcz lewej dłoni - więc jak to mam rozumieć?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież